Lázně

Cestovat do Jeseníků můžete také za zdravím. A nemusí to být jen chata pro 20 a 30 osob, kde se ubytujete. Lázeňské komplexy jsou připravené zachovat tradici pohodlí a maximální péče o své návštěvníky. Některé z nich vám představíme.

  • Priessnitzovy lázně Jeseníkuprostřed Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor se nachází nádherný lázeňský komplex založený ve dvacátých letech 19. století jesenickým rodákem Vincenzem Priessnitzem. Ten na kopci Gräfenburku postavil nejprve malý vodoléčebný ústav, který se později rozrostl na světoznámé lázeňské město, kam dodnes přijíždějí lidé z celého světa. Lázně jsou odjakživa zaměřeny na hydroterapii neboli vodoléčbu. Zdejší voda je mnohokrát označována za doslova živou. Například Finský pramen patří mezi nejživější vody vůbec. Priessnitzův, Večerní, Jitřní nebo Bezručův pramen jsou naopak oblíbené pro svou zdravou radioaktivitu. I zdejší ovzduší patří mezi jedno z nejčistších v celé Evropě. 
  • Horské lázně Karlova Studánka leží na východní straně Pradědu ve výšce 808 metrů nad mořem. Založeny byly už v 18. století. Pojmenovány jsou podle přemožitele Napoleona, habsburském vojevůdci Karlovi. I zde jsou hlavním léčebným artiklem místní minerální prameny bohaté na kyselinu křemičitou. Léčí se zde pacienti s onkologickými, kožními, dýchacími, nervovými nebo pohybovými obtížemi, ale také pacienti s nemocemi oběhového ústrojí. Ubytování chaty i vily lázeňského komplexu nabízejí i zde.
  • Lázně Bludov šest kilometrů od Šumperka se nachází lesopark s lázeňským komplexem zaměřeným na léčbu dýchacích obtíží. Díky sirnému termálnímu prameni byly účinky tohoto místa objeveny už v 16. století pány ze Žerotína.
  • Lázně Horní Lipová pod Slezským Semmeringem vzniklo příjemné komorní lázeňské centrum zaměřené zejména na obezitu a problémy pohybového ústrojí. Několik samostatných subjektů zde pod dohledem odborníků nabízí léčebné balíčky, které jsou připraveny individuálně pro každého člověka.
  • Termální lázně Velké Losiny jedná se o jedny z nejstarších moravských lázní založených už v 16. století. Neurologické a pohybové ústrojí se zde léčí pomocí teplých venkovních i vnitřních bazénů. Například pramen Žerotín se svou teplotou 36,2 stupňů Celsia napájí i místní léčebný bazén.
  • Lázně Dolní Lipová – tyto lázně založené v roce 1829 jsou velmi úspěšné v léčbě cukrovky, obezity, kožních onemocnění i onemocnění štítné žlázy. Léčbu nabízejí již dětem od tří let.
  • Sanatorium EDEL ve Zlatých horách se nachází komplex zaměřený na speleoterapii neboli léčbu pomocí pobytu v podzemních prostorách. Mezi pacienty, mezi nimiž mohou být již děti od tří let, patří hlavně ti s poruchami dýchání, jako například astma, cystická fibróza, bronchiektazie, pylová rýma nebo dermorespirační syndrom.